Jak lonżować konia – podstawowe informacje

Lonżowanie konia nie jest (o dziwo) prostym zagadnieniem. Niektórym mogłoby się wydawać, że jest to gonienie konia w kółko, jednak im głębiej zasięgniemy informacji, tym więcej dowiemy się na temat lonżowania konia.

Lonżowanie konia – czego potrzebuję?

Lonżowanie konia wymaga kilku podstawowych sprzętów, by mogło ono przebiegać bezpiecznie i dać oczekiwany efekt. Jest kilka szkół uczących techniki lonżowania, niektórzy skupiają się na połączeniu z pyskiem konia, inni zaś całkowicie odwrotnie.

Warto zaznaczyć, że praca z młodym koniem znacząco różni się od lonżowania konia doświadczonego w jeździe. Młode konie nie mają wyrobionej podstawowej równowagi, przede wszystkim na kole, dlatego nie powinno wypinać się ich, a skupić na przejściach: przejścia stęp – kłus, kłus – stęp, a także galop – kłus i kłus – galop.

Podstawowy sprzęt do lonżowania:

  • bat do lonżowania,
  • lonża,
  • ogłowie wędzidłowe/kantar/halter/kawecan,
  • wodze pomocnicze*,
  • pas do lonżowania*,

*wymienione elementy nie są niezbędne w treningu na lonży.

Jeżeli dysponujesz w stajni lonżownikiem, to możesz spróbować ruszyć konia bez lonży, jednak nie zaleca się takiej pracy na wolności osobom niedoświadczonym i koniom bez podstaw i niereagujących na głos i mowę ciała lonżującego. ’

Gdzie mogę wylonżować mojego konia?

Odpowiednie miejsce jest niezwykle ważne podczas treningu z ziemi. Lonżowanie powinno odbywać się w miejscu spokojnym, najlepiej ogrodzonym. Podłoże nie powinno być zbyt kopne, ponieważ może być niebezpieczne dla końskich nóg.

Kryte lonżowniki są bardzo dobrą opcją do lonżowania, w szczególności w pracy z młodym koniem. Lonżowniki pomagają lonżującemu w utrzymaniu środka koła, a wysokie ściany pomagają w utrzymaniu równowagi oraz stałej średnicy, które są niezbędne w lonżowaniu konia młodego. Kryty lonżownik pozwala koniowi skupić się na osobie lonżującej, nie ma możliwości ucieczki do stada czy rozproszenia innymi czynnikami zewnętrznymi.

Niezabudowany lonżownik również dobrze sprawdza się w lonżowaniu konia. Warto mieć na uwadze, że mimo trzymających konia ścian, powinniśmy trzymać go na lonży. Mamy wtedy możliwość kontroli nad jego ustawieniem czy też chodami, jeżeli nie reaguje on na sygnały głosowe.

Lonżowanie konia na maneżu lub hali jest nieco trudniejsze, jednak wygodniejsza dla doświadczonego konia. Osoba lonżująca musi stale utrzymywać trasę koła. Lonża w tym wypadku powinna być stale napięta, a bat zamykać konia w trójkącie, by pozostał on w odpowiednim ustawieniu i pożądanym chodzie.

Jak lonżować konia?

Lonżowanie jest procesem trudnym i wykonywanie go przez osoby niedoświadczone może spowodować szkody i narazić zdrowie konia. Lonżowanie powinno na początu odbywać się pod okiem osoby doświadczonej.

Lonżujący przyjmuje pozycję centralną i porusza się wokół środka koła. Bat do lonżowania delikatnie unosimy, powinien on przyjąć pozycję za zadem konia – lonża i bat zamykają konia w trójkącie. Końcówka lonży nie może być owinięta wokół ręki! Lonżę należy trzymać zwiniętą w ręce, nie należy ciągnąć jej po ziemii.

Możliwe jest lonżowanie konia wraz z siodłem, często jest to stosowane w pracy z młodymi końmi, gdzie przed pracą z jeźdźcem lonżuje się konie, by ten mógł się swobodnie wyszaleć.

Osoba, która lonżuje konia na ujeżdżalni, podczas gdy inni jeźdźcy siedzą na koniach, zobowiązana jest do ustąpienia pierwszeństwa i lonżowanie w środku placu, zostawiając dla jeżdżących wolną ścianę.