Jakie buty do jazdy konnej wybrać?

Odpowiednie buty jeździeckie odgrywają bardzo ważną rolę w procesie nauki jazdy konnej. Zapewniają pewne oparcie, stabilizują kostkę i staw skokowy, a także chronią przed otarciami. Zazwyczaj wykonuje się je ze skóry naturalnej, są wtedy odpowiednio sztywne, dopasowują się z czasem do nogi jeźdźca, a do tego są trwałe i służą nawet przez kilka sezonów. Buty wykonane ze skóry syntetycznej lub innego tworzywa są wygodne, jednak zazwyczaj o wiele mniej trwałe.

Sztyblety czy oficerki – co wybrać?

Sztyblety to rodzaj krótkich butów do jazdy konnej, do których zakłada się sztylpy, czapsy chroniące łydkę przed otarciami. Oficerki jeździeckie to niejako połączenie tych dwóch produktów. Są to wysokie buty zapinane wzdłuż łydki, aż pod samo kolano, dzięki czemu poprawiają one stabilizację nogi w siodle.

Sztyblety bez czapsów czy sztylpów nie chronią wewnętrznej strony łydki, szczególnie w lato, gdy nasze nogi oraz skóra konia się pocą podczas treningu. Niektóre czapsy stworzone są na wzór tych westernowych i sięgają aż do pachwiny, dzięki czemu stabilizują one dosiad podczas jazdy.

Z pewnością sztyblety są o wiele wygodniejsze w użytkowaniu w stajni, sięgają jedynie za kostkę, nie są zbyt wąskie i sztywne, a wykonywanie w nich codziennych czynności nie sprawia większego problemu. Wykonuje się je ze skóry naturalnej i syntetycznej, rzadziej spotyka się sztyblety gumowe. Dużo osób ceni sobie sztyblety za swobodę ruchów jaką oferują, jednak mają one także swoich przeciwników.

Oficerki do jazdy konnej cechuje wysokość kończąca się pod kolanem i o wiele większa sztywność cholewki, która zapewnia stabilizację nogi w siodle, a także ogranicza ruchy w obrębie kostki, dzięki czemu jeździec ma poczucie lepszego, o wiele pewniejszego oparcia na strzemieniu. Oficerki dopasowują się do kształtu łydki jeźdźca i wykonane są ze skóry naturalnej. W asortymencie sklepów jeździeckich znajdują się zazwyczaj oficerki ujeżdżeniowe i skokowe/wszechstronne. Model ujeżdżeniowy ma wysoką cholewkę zakrywającą kolano i o wiele sztywniejszy fason.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów do jazdy konnej?

Obuwie jeździeckie powinno charakteryzować się kilkoma cechami, które wyróżniają je spośród zwykłych butów użytkowanych na co dzień. Zwróć uwagę przede wszystkim na podeszwę buta – powinna być ona równa, bez wypustek i „traperów”, a na końcu powinien znajdować się delikatny obcas, który zapobiega zablokowaniu się nogi w strzemieniu. Co więcej, podeszwa nie może mocno wystawać poza obrys buta, by nie była ona zbyt szeroka i nie klinowała się podczas jazdy.

Zwróć uwagę, by oficerki (tak samo jak czapsy) nie miały zamka po wewnętrznej stronie łydki. Taki typ zapięcia może obetrzeć boki konia, a nawet i jeźdźca. Obuwie jeździeckie musi być wygodne, nie może powodować dyskomfortu ani jeźdźca, ani zwierzęcia.

Podsumowanie

Dobór odpowiedniego obuwia jeździeckiego nie jest prosty, a najważniejsze jest, by dokonać wyboru pomiędzy sztybletami, a oficerkami.

Sztyblety są krótkie, sięgające niewiele ponad kostkę. Dają jeźdźcowi o wiele więcej swobody i są wygodne w użytkowaniu. Możesz bez problemu wykonywać w nich rutynowe zajęcia przy koniu, jeździć i chodzić przez długie godziny. Dodatkowo, by móc w nich komfortowo jeździć i startować w zawodach, to należy dobrać do nich sztylpy, czapsy. Starty w zawodach jeździeckich bez kompletnego obuwia jeździeckiego jest niedozwolone.

Z drugiej strony, oficerki poprawiają stabilność łydki w siodle, jednak warto mieć na uwadze to, że są sztywniejsze i o wiele mniej wygodne niż krótkie buty. Wielu jeźdźców preferuje ten rodzaj obuwia, przede wszystkim przez stabilność jaką oferują. Oficerki przez to, że łączą cholewką stopę i łydkę jeźdźca, odpowiednio ją unieruchamiają.