Owijki dla konia – w jakim celu je stosujemy?

Owijki dla konia to nic innego jak zapinane na rzep bandaże wykonane z polaru. Do tego typu bandaży zakładamy zazwyczaj dodatkowe podkładki i nie należy mylić ich z bandażami opatrunkowymi.

Owijki dla konia chronią przed urazami i przeciążeniami podczas treningów i wyjazdów w teren.

Jakie typy owijek rozróżniamy?

Owijki dla konia dzielimy na trzy podstawowe typy, każdy z nich ma nieco inne zastosowanie.

Owijki polarowo-elastyczne

Owijki polarowo-elastyczne – tego typu owijki świetnie sprawdzają się podczas treningu. Można użyć do zawinięcia podkładki, jednak dzięki łączonemu materiałowi nie jest to konieczne. Bandaże polarowo-elastyczne w połowie wykonane są z miękkiego polaru, który równomiernie rozkłada nacisk i chroni nogi konia. Druga część owijki wykonana jest z elastycznego materiału, który odpowiednio dociska owijki do nogi i chroni przed czynnikami zewnętrznymi.

Owijki polarowe

Owijki polarowe – najeczęściej używamy tego typu owijek do zawijania równego rodzaju wcierek. Bardzo dobrze utrzymują ciepło, są odpowiednie do zawijania nawet na całą noc. Można użyć ich na jazdę, jednak ze względu na mało elastyczny format mogą się zsuwać, co może być uporczywe podczas treningów.

Owijki elastyczne

Owijki elastyczne – odpowiednie do użycia podczas treningów, koniecznie z podkładkami! Bandaże elastyczne mogą zbyt mocno uciskać nogi konia, dlatego należy założyć pod nie odpowiednie podkładki, by nacisk był równo rozłożony. Standardowe elastyczne owijki dla konia zapinane są na rzepy.

Prawidłowo owinięte owijki polarowe wraz z podkładkami

Ochraniacze czy owijki – co wybrać?

Bandaże wykonane z polaru nie mają sobie równych w stajni, gdy zależy nam na zapewnieniu ciepła nogom konia i lepszemu działaniu wcierek. Długość bandaży pozwala na dokładne owinięcie nogi od pęciny aż po nadgarstek czy staw skokowy. Jeżeli Twój koń zmaga się z urazami nóg lub opojami, to bandaże z polaru są świetną opcją na regenerację!

Jeżeli chcemy użyć bandaży podczas treningu to często stajemy przed dylematem czy nie użyć ochraniaczy, które zakłada się łatwiej i szybciej. Owijki dla konia są o wiele bardziej estetyczne, dodatkowo zapewniają pełne wsparcie ścięgien, od pęciny aż po nadgarstki i stawy skokowe. Bandaże zapinane na rzep o wiele gorzej radzą sobie na mokrym podłożu i w wodzie.

Zanim założysz na trening owijki dla konia upewnij się, że nie jest ono zbyt mokre i brudzące. Do tego typu podłoża lepiej jest ubrać ochraniacze, które są też o wiele prostsze do wyczyszczenia.