Podkładki pod siodło – w jakim celu je stosujemy?

Podkładki pod siodło mają głównie za zadanie amortyzowanie wstrząsów na grzbiecie konia, które powstają podczas jazdy. Odpowiednio dobrana podkładka amortyzuje wstrząsy, jednak odpowiednio skorygowana zapewnia dopasowanie siodła do grzbietu konia.

Jakie rodzaje podkładek pod siodło rozróżniamy?

Podkładka żelowa

Żelowe podkładki pod siodło są bardzo często stosowane, zakłada się je pod lub na czaprak. Ze względu na wszechstronność tego materiału, podkładki żelowe mogą być zwykłe, tj. równej grubości na całej powierzchni lub korekcyjne, czyli podniesione na przodzie lub tyle siodła. Żele zapobiegają przesuwaniu się siodła na grzbiecie konia, zapewniając dzięki temu dodatkową amortyzację.

Żelowe podkładki pod siodło są na tyle cienkie, że nie powinny zmieniać ułożenia i dopasowania siodła, chyba że są to modele korekcyjne. Podkładka żelowa może mieć podniesiony tył lub przód, w zależności od potrzeb grzbietu konia. Dodatkowo podkładki „połówki” to podkładki żelowe, których nie podkładamy pod całe siodło, a jedynie jego część, zwykle tam, gdzie siodło wymaga korekcji.

Podkładka z futerkiem

Podkładka pod siodło z futerkiem zazwyczaj wykonana jest z futra naturalnego (skóra jagnięca), nieco rzadziej z syntetycznego. Nacisk na takiej podkładce rozkładany jest równomiernie, a materiał amortyzuje wstrząsy i ma dobry kontakt z grzbietem konia. Naturalne podkładki pod siodło są dość grube i nie nadają się na idealnie dopasowane siodła, ponieważ mogą powodować ucisk łopatek czy kręgosłupa. Bardzo dużo osób opiera dopasowanie siodła specjalnie do tego typu podkładki pod siodło.

Grzbiet dzięki podkładce z futerkiem ma zapewnioną cyrkulację powietrza co jest bardzo ważne i wpływa na komfort termiczny całego ciała konia. Podkładki z futerkiem zazwyczaj nie przesuwają się pod siodłem. Futro bardzo dobrze reaguje na wilgoć, zarówno z otoczenia jak i z potu konia i nie traci swoich właściwości oraz fasonu.

Podkładki pod siodło z neoprenu

Podkładki z neoprenu są miłe w dotyku, nie lepią się tak jak niektóre podkładki z żelu. Odpowiednio dobrana podkładka neoprenowa amortyzuje wstrząsy i równomiernie rozkłada ciężar, jednak jest mniej elastyczna i grubsza w porównaniu do podkładki żelowej.

Podkładki neoprenowe z czasem zapamiętują kształt grzbietu konia i dopasowują się do niego podczas jazdy. Jeżeli masz odpowiednio dopasowane siodło, a zależy Ci na amortyzacji, to śmiało możesz zdecydować się na podkładkę z neoprenu.