Bezpieczne jeździectwo – jaki toczek do jazdy konnej wybrać?

Jazda konna to wyjątkowa, ale również ryzykowna dyscyplina sportu. Jednym z najważniejszych elementów podstawowego ubioru jeźdźca jest kask jeździecki. Odgrywa on kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w trakcie jazdy konnej. Pragnąc zaopatrzyć się w odpowiedni toczek warto wiedzieć czym on właściwie jest, jaką pełni funkcję i na co powinno się zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Czym jest toczek jeździecki?

Toczek to ochronne nakrycie głowy zakładane przez osobę uprawiającą jeździectwo. Pierwsze modele toczków były wzorowane na czapkach myśliwskich, a dokładniej miały one wyglądem przypominać ich skrzyżowanie z kaskami. Z tego powodu zdecydowano się na zamszowe lub welurowe wykończenia oraz dla praktyczności dodano elegancki daszek. Ze względu na niską trwałość toczków były one wykorzystywane najczęściej do spokojnej jazdy konnej.

Aktualnie nie korzysta się już z tradycyjnych toczków, a jedynie ze wzorowanych na nich kasków jeździeckich. Różnią się one od toczków nie tylko wyglądem, ale trwałością i jakością wykonania. Zapewniają lepszą ochronę głowy i tym samym większe bezpieczeństwo w trakcie jazdy konnej.

Autor prostooleh Freepik

Do czego służy kask jeździecki?

Kask jeździecki ma za zadanie zapewnić ochronę jeźdźca podczas jazdy konnej. Jest to piękny, ale zarazem potencjalnie niebezpieczny sport, który obarczony jest ryzykiem wypadku. Kask chroni głowę przyjmując siłę uderzenia i zapobiega możliwym urazom. Z tego też powodu w wielu stajniach rekreacyjnych i podczas zawodów obowiązuje nakaz noszenia kasku ochronnego (jest to regulowane przepisami Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej).

Autor prostooleh Freepik

Dlaczego toczek jeździecki jest ważny?

Konie to żywe istoty, które są bardzo wrażliwe na otoczenie. Każdy niepokojący bodziec jest w stanie wywołać w nich reakcję panicznej ucieczki i tym samym stworzyć zagrożenie dla nas samych. Utrata kontroli nad spłoszonym koniem to niebezpieczna sytuacja, która może się zdarzyć każdemu. Niezależnie od naszych umiejętności, osiągnieć czy wieku zawsze powinniśmy nosić kask jeździecki.

Toczki jeździeckie są specjalnie zaprojektowany tak, aby uchronić naszą głowę przed siłą uderzenia twardym przedmiotem lub kopytem w trakcie upadku. Chcąc uprawiać jeździectwo należy traktować priorytetowo nasze bezpieczeństwo i zdrowie. Bez tych dwóch składników, nigdy nie będziemy mogli się cieszyć jazdą konną w 100%. Nawet najspokojniejszy koń może wpaść w panikę, spłoszyć się i nieumyślnie zrobić nam krzywdę.

Autor viarprodesign Freepik

Na co zwrócić uwagę wybierając toczek do jazdy konnej?

Zakup nowego kasku do jazdy konnej powinien być traktowany jako długoterminowa inwestycja w swoje bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Tańsze modele zazwyczaj stworzone są z plastikowej skorupy i styropianowego wypełnienia. Nie posiadają one właściwych atestów i nie spełniają niezbędnych norm bezpieczeństwa.

Dobre kaski jeździeckie wykonane są z wysokiej jakości, wytrzymałych i odpornych na wilgoć materiałów takich jak poliwęglan lub karbon. Często posiadają one normę VG1, która umożliwia nam wzięcie udziału w zawodach na całym świecie. Dodatkowo powinny one spełniać wszystkie niezbędne i najważniejsze wymogi Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. 

 Autor senivpetro Freepik

Obecnie rynek jeździecki zapewnia nam szeroki wybór toczków w różnych rozmiarach. Odpowiedni kask jeździecki to taki, który jest dopasowany do naszego kształtu i obwodu głowy. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór kasku z możliwością regulacji rozmiaru w formie pokrętła lub wymiennych wkładów. Jest to opcja szczególnie przydatna w przypadku dzieci i młodzieży, których obwód głowy zmienia się wraz z dorastaniem.

Kolejną ważną cechą na którą warto zwrócić uwagę podczas wyboru kasku jest jego funkcjonalność i praktyczność. Wysokiej jakości kaski jeździeckie wyposażone są w efektywny system wentylacji, który zapewnia świetny komfort noszenia podczas treningów w upalne dni.

Autor prostooleh Freepik

Jak dobrze dopasować kask jeździecki?

Gwarancją spełnienia funkcji ochronnych kasku jeździeckiego jest jego prawidłowe dopasowanie. Odpowiedni rozmiar pozwala nam nie tylko wysoki komfort użytkowania, ale jest także gwarancją bezpieczeństwa, gdyż mamy pewność, że nie zsunie się z głowy podczas upadku. Do zmierzenia rozmiaru kasku do jazdy konnej potrzebujemy elastycznej miary krawieckiej. Powinna być ona poprowadzona od 1 do 2 cm nad linią brwi oraz przebiegać zaraz nad uszami. Wybierając toczek sugerujemy się uzyskanym wynikiem dodając 1 cm.

Autor Marzena Dec

Gdzie kupić kask jeździecki?

Kaski do jazdy konnej możemy nabyć w sklepie jeździeckim poprzez zakup stacjonarny lub internetowy. Dostępne są modele w wielu kombinacjach kolorystycznych, o różnej jakości i stylu wykonania. Jeżeli nie jesteśmy pewni naszego prawidłowego rozmiaru możemy osobiście odwiedzić najbliższy sklep wyposażony w toczki jeździeckie. Wykwalifikowana obsługa sklepu pomoże dopasować wybrany egzemplarz do naszej głowy.

Większość stajni posiada możliwość wypożyczenia toczka dla osób jeżdżących konno nieregularnie. Należy jednak pamiętać, że stajnie nie mają obowiązku posiadać na stanie kasków we wszystkich rozmiarach, a dobry instruktor nie zezwoli na jazdę bez odpowiedniej ochrony głowy. Zakup własnego egzemplarza jest dla nas gwarancją zawsze bycia przygotowanym do treningów bez zbędnego stresu.

Autor prostooleh Freepik

Podsumowanie

Kask jeździecki to niezbędny element stroju jeźdźca, który chroni naszą głowę podczas wypadków w trakcie jazdy konnej. Wybór modelu, który jest wykonany z wysokiej jakości, wytrzymałych materiałów jest gwarancją bezpieczeństwa i wygody. Kaski jeździeckie występują w wielu różnych rozmiarach, dlatego ważny dokładny pomiar głowy, który pozwoli nam wybrać ten odpowiedni.