Jak wybrać siodło – poradnik dla początkujących

Dopasowanie siodła do grzbietu konia nie jest prostym zadaniem i powinni zająć się tym profesjonaliści. Prawidłowe dopasowanie siodła odgrywa znaczącą rolę w treningu konia i jeźdźca, chroni ono kręgosłup konia przed przeciążeniami i pozwala na swobodną pracę pod siodłem. Dopasowanie siodła to jedno, jednak musisz wiedzieć jakie siodło chcesz wybrać! Pomożemy Ci dokonać wyboru.

Rodzaje siodeł i ich zastosowanie

Siodło wszechstronne

Siodła wszechstronne to najczęściej spotykane siodła w szkółkach jeździeckich ze względu na możliwość wykorzystania ich zarówno do nauki jazdy rekreacyjnej, skoków, ujeżdżenia czy wyjazdu w teren. Tybinka siodła jest wyprofilowana w taki sposób, by zapewnić stabilność dosiadu w podstawowej pracy skokowej i ujeżdżeniowej. Siedzisko podczas jazdy zapewnia optymalne wsparcie dosiadu i nie krępuje ruchu konia i jeźdźca.

Istnieje również możliwość dopasowania siodła do swoich preferencji tzn. wybrać siodło wszechstronne o profilu skokowym lub profilu ujeżdżeniowym. Takie siodła łączą w sobie zalety siodła profesjonalnego i rekreacyjnego. Tybinka jest odpowiednio krótsza lub dłuższa, tak samo zmienia się wielkość klocków kolanowych.

Siodło skokowe

Siodła skokowe charakteryzują się skróconą i wysuniętą do przodu tybinką, która pozwala nodze jeźdźca na precyzyjne działanie łydki i swobodę podczas skoku. Siodła skokowe mają możliwość dodatkowego wydłużenia lub skrócenia tybinki, by jak najlepiej dopasować siodło do wzrostu jeźdźca.

Siedzisko siodła skokowego jest dość płaskie, z budową typu close contact (poduszki są bardzo blisko grzbietu konia), przez co pozwala na wykonywanie precyzyjnych sygnałów, na które koń może momentalnie zareagować, co jest niezwykle ważne na parkurze.

Siodło ujeżdżeniowe

Większość siodeł ujeżdżeniowych ma mocno wyciągnięte w dół tybinki z długimi poduszkami kolanowymi, które obejmują całą długość kości udowej jeźdźca. Jest to niezbędny element tego typu siodła, jednak należy pamiętać, że wielkość siedziska również odgrywa ważną rolę w całej jeździe. Dlaczego? Siedzisko siodła ujeżdżeniowego ma za zadanie mocno podtrzymywać dosiad jeźdźca. Tylny łęk jest wyraźnie wyższy, niż w innych siodłach klasycznych.

Prawidłowe dopasowanie siodła do konia i jeźdźca pozwala parze na idealną komunikację, pełną harmonii i wdzięku. Co więcej, większość siodeł ujeżdżeniowych cechuje się budową z technologią wolnej łopatki. Wolna przestrzeń w okolicy łopatki konia pozwala mu na jeszcze lepszą ekspresję przednich nóg i reszty ciała.

Siodło westernowe

Siodła przeznaczone do jazdy western mają całkowicie odmienną budowę i inaczej układają się na grzbiecie konia, rozkładając równomiernie cały ciężar. Długość siodła, tak samo jak jego wielkość są zauważalnie większe niż w siodłach klasycznych. Jeździec siedzi w komfortowym, dużym i profilowanym siedzisku, a z przodu znajduje się specjalny widelec, który służy kowbojom do owijania wokół niego liny. Na całej długości siodła zazwyczaj znajduje się podszycie z owczej wełny, dzięki czemu siodło amortyzuje ruchy jeźdźca i zapewnia cyrkulację powietrza podczas jazdy.

Wybór siodła westernowego na pewno wiąże się z ogromną wygodą dla jeźdźca, jednak jest to siodło, w którym nie należy wykonywać wysokich skoków, a praca ujeżdżeniowa nie przyniesie pożądanych efektów.

Siodło rajdowe

Dopasowane siodło rajdowe pozwala na kilkugodzinną wędrówkę, która będzie komfortowa zarówno dla konia, jak i dla jeźdźca. Jeżeli często wyjeżdżasz w teren, to wybierz dla swojego konia siodło rajdowe, pozwoli Wam cieszyć się wędrówką bez dyskomfortu. Wypełnienie paneli w tego typu siodłach jest wełniane, dzięki czemu używane siodło dopasuje się do grzbietu konia.

Siodła klasyczne czy westernowe również nadają się do wyjazdów w teren, jeżeli jednak skupiasz się na wielogodzinnych, a nawet kilkudniowych wędrówkach, to warto jest wybrać siodła rajdowe, które ma przystosowane siedzisko i budowę do tego typu aktywności (zwiększona szerokość paneli i bardzo miękkie, wyprofilowane siedzisko).

Jak dopasować siodło do konia i jeźdźca?

Odpowiednio dobrane siodło wymaga uwzględnienia wzrostu i wagi jeźdźca, wzrostu i wielkości konia, a także uprawianej dyscypliny.

Koń utrzymany w dobrej kondycji zazwyczaj ma mocno rozwinięte mięśnie grzbietu, przez co rozstaw łęku jest większy niż w przypadku koni nierozbudowanych czy z natury drobnych (np. araby). Saddle fitter zajmuje się profesjonalnymi pomiarami i jest w stanie podczas wizyty dopasować siodło do kręgosłupa konia. Co więcej, niektórzy są w stanie dokonać zmiany rozstawu łęku lub dopchać siodło na miejscu, jednak niektóre typy siodeł wymagają przeróbki w autoryzowanym serwisie siodeł. Dopasowanie siodła odbywa się na zasadzie krótkiego wywiadu na temat konia oraz jego użytkowania, a także niezbędnych pomiarów.

Dopasowane siodło do jeźdźca uwzględnia jego wzrost i wagę. Rozmiar siedziska jest ważny, ponieważ zbyt mały może ograniczać ruchy, a zbyt duży nie zapewni takiego wsparcia podczas jazdy, jakiego jeździec potrzebuje. Wielkość siodła powinna być dopasowana indywidualnie do konia i jeźdźca, ze względu na to, że nie każdy koń posiada „książkową” postawę, niektóre konie charakteryzują się wyraźnym kłębem czy bardzo krótkim grzbietem, a jeźdźcy mogą mieć zróżnicowaną budowę ciała i nie wpasowywać się w kanony tabelek.

Mała ściąga podsumowująca, wybór siodła:

  • zdecyduj jaki rodzaj siodła potrzebujesz i dopasuj go do uprawianej dyscypliny,
  • dopasuj rozmiar siedziska do Twojego wzrostu i wagi,
  • zakup siodło używane lub nowe i wezwij na konsultację saddle fittera,
  • saddlefitter dopasuje rozmiar łęku i dokona niezbędnych oględzin siodła,
  • pamiętaj, że dopasowane siodło należy sprawdzać przynajmniej raz w roku, ponieważ ciągły trening doprowadza do zmian w budowie ciała konia.

POWODZENIA!